7 polskich podcastów kryminalnych, których słucham

polskie podcasty kryminalne

Podcasty kryminalne podbiły moje serce już kilka miesięcy temu. W związku z tym, iż wiem, że są wśród Was fanki tej tematyki, dzielę się zestawieniem kilku polskich audycji, na które warto zwrócić uwagę.

5 najlepszych polskich podcastów (i kanał na Youtube)

Na blogu pojawiły się już dwa wpisy, w których polecałam słuchane przeze mnie podcasty. W pierwszym skupiłam się na audycjach poświęconych blogowaniu, natomiast w kolejnym pisałam o pięciu polskich programach, na które warto zwrócić uwagę. W tym drugim pojawiły się m.in. dwie pozycje z kategorii podcastów kryminalnych, dlatego dzisiaj je pominę. Jeśli jednak chcecie poznać jeszcze więcej ciekawych audycji z serii „true crime”, polecam nadrobić wspomniane posty. :)

W związku z tym, iż podcasty kryminalne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, postanowiłam stworzyć dla Was osobne zestawienie tych kanałów, które sama na bieżąco śledzę. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich nowych ulubionych twórców! Miłego słuchania. :)

Podcasty kryminalne na Youtube, na które warto zwrócić uwagę

Tak, jak Spotify jest moją ulubioną aplikacją do słuchania muzyki i podcastów, tak Youtube na ten moment wygrywa, jeśli chodzi o liczbę polskich audycji poświęconych tematyce kryminalnej. Dlatego też dzisiaj skupię się na kanałach, które dotychczas poznałam właśnie na tej platformie. :)

Karolina Anna

Jest to najpopularniejszy podcast kryminalny z tego zestawienia, podejrzewam więc, że fanki tej tematyki doskonale znają Karolinę. Wcześniej zajmowała się kategorią stricte urodową, z czasem jednak jej kanał przeistoczył się w kopalnię wiedzy na temat większych i mniejszych zbrodni z Polski i ze świata.

Choć nie do końca odpowiada mi sposób wypowiadania się autorki, to nadal uważam, że jest to jeden z lepszych tego typu kanałów w Polsce. Nie znajdziecie w nim zbędnych „ulepszaczy” i efektów dźwiękowych, a solidną dawkę informacji. :)

hulaj dusza

Są tu fanki Jaśmin? Znalazłam jej siostrę! Hulaj dusza prowadzony jest przez dziewczynę o niemożliwie podobnym głosie do wspomnianej autorki Stanowo.com. Odcinki omawiane są w ten sam lekki, niewymuszony sposób, co z miejsca podbiło moje serce.

Jeśli więc lubicie, gdy historie kryminalne opowiadane są na luzie, koniecznie poznajcie ten kanał. :)

Aga Rojek

Wydaje mi się, że na kanale Agi znaleźć można najciekawsze historie, nie tylko kryminalne. Opowiada ona bowiem także o ciekawostkach i stara się wyjaśniać z pozoru paranormalne kwestie, jak np. to, czym był Mothman (polecam). :)

Jest to więc dobre miejsce w momencie, gdy przesłuchane zostały przez nas wszystkie „większe” podcasty i chcemy po prostu posłuchać czegoś równie interesującego, co nie zawsze pojawiło się na pierwszych stronach gazet.

Kristof Radke

Kristof skupia się głównie na sprawach z naszego rodzimego podwórka. Znaleźć można więc u niego nieomawiane wcześniej (a tak mi się przynajmniej wydaje) sprawy, które są równie ciekawe, jak te powszechnie znane. Polecam, jeśli jesteście znudzone powielanymi tematami zza granicy, a interesuje Was historia Polskich kryminalistów.

Kartoteka

Drugi z najpopularniejszych podcastów kryminalnych z tego wpisu. Tutaj jednak również można znaleźć filmy poświęcone ciekawostkom, tak, jak ten ostatni, w którym poruszona została legenda o moście przy Overtoun House. Ponadto autorka publikuje wideo z recenzjami książek kryminalnych i horrorów.

Kryminalne historie

Najmniejszy z kanałów, który poznałam niedawno, a który, moim zdaniem, ma w sobie potencjał. Pojawiły się na nim opisy spraw, których dotychczas nie znałam, za co autorce należy się ogromny plus. Zachęcam do zapoznania się z treścią, jaka dostępna jest na Kryminalne Historie i wsparcia jego założycielki, aby dać jej małego kopa do działania i motywacji do rozwijania swojego profilu.

DOCUMENTALIUM

Jest to najbardziej dopracowany kanał zawierający podcasty kryminalne, jaki dotychczas poznałam. Nie mam pojęcia, ile czasu zajmuje autorce realizacja jednego wideo, ale naprawdę nie ma się tutaj do czego przyczepić. Żałuję jedynie, że na profilu widnieje tak mała liczba filmów (tylko 10), a ostatni opublikowany został 4 miesiące temu. Być może właścicielka zrobiła sobie mini-przerwę, możliwe jednak, że zupełnie zrezygnowała z nagrywania. Niemniej jednak polecam zapoznać się z kanałem DOCUMENTALIUM, być może zainspiruje Was do stworzenia swojej serii wideo poświęconych kryminalnym historiom. :)

polskie podcasty kryminalne

W ten sposób kreuje się lista siedmiu polskich podcastów kryminalnych, które moim zdaniem warto zasubskrybować na Youtube. Tak, jak wspomniałam na początku wpisu, mocno liczę na to, że udało mi się polecić Wam kogoś, kogo dotychczas nie znałyście. Pamiętajcie też, że sama chętnie poznam podcasty (nie muszą być dostępne na Youtube), które uważacie za godne polecenia. :)

A jeśli niczym Was nie zaskoczyłam i znacie wszystkie z polecanych przeze mnie audycji, koniecznie napiszcie, która jest Waszą ulubioną! :)


Najnowsze wpisy Co powiesz na…?

26 odpowiedzi na “7 polskich podcastów kryminalnych, których słucham”

 1. A ja polecam ,, Zbrodnie prowincjonalne” Pani ma piękną dykcję,przemiły głos i bardzo delikatne poczucie humoru

 2. Zabrakło Justyny Mazur i zdecydowanie Jaśmin ze Stanowo. Z wymieniorych przepadam za Agą z aneksu… the best

 3. myślę, że można jeszcze dodać do listy w miarę nowy kanał Olgi Herring, dla słuchaczy, którzy lubią szczegółowe, długie filmy oraz mało znane „Śledztwo pisma” (kryminalny jest tylko 1 sezon, 2 również z ciekawą tematyką ale mylnie opisany jako historia kryminalna). Koniecznie muszę wspomnieć tutaj moje ostatnio ulubione „Wschodnie zbrodnie” – również świetny kanał, który połknęłam w niecały miesiąc. Bardzo ciekawe sprawy z drugim dnem.
  PANI Z „zABURZEŃ FIKCJI” TEŻ MA KILKA PORZĄDNIE OMÓWIONYCH SPRAW NA KONCIE

  Ale oczywiście, polska królowa kryminalnego YouToube jest jedna. Pozdrawiam wszystkie misie kolorowe ;)

 4. Jaśmin Stanowo wymiata, dla mnie nr 1, super jest też Piąte: Nie zabijaj – bardzo profesjonalnie przedstawione wyłącznie polskie sprawy, większość nieznana ale są i te z pierwszych stron gazet – o Iwonie Wieczorek, Kajetanie Poznańskim itp. Początkowo je omijałam a potem okazało się że opracowane są tak drobiazgowo że sama byłam zaskoczona jak mało o nich wiem.

 5. Moim zdaniem Jaśmin z jakiegoś powodu postanowiła otworzyć drugą działalność na YouTube i ukrywa się pod pseudonimem hulaj dusza… Możliwe jest mieć bardzo podobny głos, ale to w jaki sposób się wypowiada moim zdaniem jest dowodem na to, że to ona. :) Mi to nie przeszkadza w żaden sposób, jednak uważam, że to Jaśmin we własnej osobie.

 6. Jest jeszcze podcast kryminalny: Piąte nie zabijaj. Prowadzi Justyna Mazur. Niesamowity głos! Hipnotyzujący. A kazfa sprawa dogłębnie przeanalizowana. Polecam.

 7. Ja uwielbiam słuchać Jaśmin ze Stanowo. Ostatnio trafiłam na hulaj_dusza i też przepadłam bez reszty właśnie przez podobieństwo głosu obu autorek. Można ich słuchać bez przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.