Blogowanie nie traci na popularności, pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że coraz więcej osób uznaje je za swoje hobby. Często jednak problem stanowi wybór odpowiedniej platformy, która umożliwiłaby sprawne rozwijanie własnej strony internetowej i dlatego postanowiłam podzielić się moją opinią na temat tego, gdzie założyć bloga.
5 rad dla początkującego blogera
Od początku pisania bloga korzystałam z platformy Blogger, która moim zdaniem daje sporo możliwości, mimo, że jest darmowa, a jedyne, za co musimy zapłacić, to własna domena, jeśli nie chcemy adresu z końcówką „blogspost.com”. Ponadto aktualnie w internecie można znaleźć sporą ilość bezpłatnych, dobrze wyglądających szablonów i dodatkowych poradników, dzięki którym jesteśmy w stanie całkowicie zmienić wizualną stronę bloga.
Mimo, że faktycznie lubiłam blogować na Bloggerze i nie przeszkadzały mi ograniczenia (o których piszę w dalszej części posta), postanowiłam sprawdzić, jak to wszystko wygląda na chwalonym przez wielu WordPressie. Wpływ na decyzję miały też algorytmy mediów społecznościowych, które zaczęły negatywnie wpływać na rozwój profili ich użytkowników. Musimy mieć świadomość tego, że mając blog na darmowej platformie w każdej chwili może zostać usunięty przez jej właścicieli lub zniknie w momencie, gdy dana firma zrezygnuje z opcji udostępniania darmowej przestrzeni w internecie. Jeśli więc swoje miejsce w sieci traktujecie poważnie, chcecie na tym zarabiać lub po prostu pisanie bloga daje Wam frajdę, weźcie pod uwagę fakt, że jeśli korzystacie z darmowej wersji strony, to wszystko, co do tej pory stworzyliście może zniknąć niezależnie od Waszych chęci.
Gdzie założyć bloga?
Poniżej przedstawiam porównanie Bloggera i WordPressa na podstawie moich doświadczeń. Mam nadzieję, że tabela pomoże tym z Was, którzy zastanawiają się nad tym, gdzie założyć bloga lub myślą nad zmianą platformy.
BLOGGEROCENA:Plusy: Minusy: | WORDPRESS.orgOCENA:Plusy: Minusy: |
Gdybym dzisiaj miała stworzyć bloga od zera, bez zastanowienia zdecydowałabym się na korzystanie z funkcji WordPressa. Co prawda wymaga to dodatkowych opłat (hosting i domena), ale są to na tyle małe kwoty, że nie powinny stwarzać problemu, zwłaszcza, że najczęściej płacimy za rok z góry. Podkreślam jednak, że jest to moje zdanie, z którym wiele osób może się nie zgodzić (chociaż z opinii dostępnych w internecie WordPress uznawany jest za jedną z najlepszych platform blogowych).
Dlaczego własny blog jest lepszy od Instagrama?
Jeśli chodzi o instalację strony na WordPressie – co prawda nie jest to tak proste, jak w przypadku Bloggera, ale nie jest też niemożliwie trudne. Sama hosting i domenę wykupiłam w firmie OVH, gdzie za pomocą jednego kliknięcia wszystko zsynchronizowało się z wybraną platformą. Podejrzewam, że inni dostawcy mają podobnie.
Podsumowując, szczerze polecam skorzystanie z platformy WordPress, bo zauważyć można, że po jakimś czasie i tak każdy zastanawia się nad zmianą „zaplecza” bloga, warto więc od początku działać na wysokim poziomie.
Dajcie znać, z jakiej platformy Wy korzystacie i czy jesteście z niej zadowoleni!
P.S. Jeśli macie jakiekolwiek pytania odnośnie Bloggera lub WordPressa, piszcie śmiało, chętnie pomogę. :)
Dodaj komentarz