Wady i zalety weganizmu Moja opinia

wady i zalety weganizmu

Wraz z początkiem tego roku minęło dokładnie dwanaście miesięcy odkąd wraz z mężem postanowiliśmy przejść na dietę roślinną. Uznałam więc, że jest to najlepszy moment na podzielenie się wadami i zaletami weganizmu z mojej perspektywy.

Wegańskie ciastka z czekoladą. Jedyny przepis, który warto znać

Jak już kiedyś pisałam, zmianę diety rozważaliśmy już wcześniej, jednak wtedy braliśmy pod uwagę jedynie wegetarianizm. Po obejrzeniu dokumentu „What the Health”, który dostępny jest m.in. na Netlixie stwierdziliśmy, że spróbujemy weganizmu i… spodobało nam się.

Produkty pochodzenia zwierzęcego odstawiliśmy ze względów zdrowotnych, mieliśmy nadzieję, że po rezygnacji z niektórych składników poczujemy się lepiej i tak też się stało. Każdy medal ma jednak dwie strony i nie obyło się bez poznania wad tego sposobu odżywiania.

Jeśli są wśród Was osoby, które rozważają zmianę diety, poniżej znajdziecie zestawienie wad i zalet weganizmu, które poznałam w ciągu ostatniego roku. Postanowiłam też przypomnieć Wam moje ulubione przepisy, z których korzystam najczęściej, abyście już na starcie mogli przekonać się o tym, że dieta roślinna jest fajna! :)

wady i zalety weganizmu

Wady i zalety weganizmu po roku spędzonym na diecie roślinnej

Decyzję o zmianie diety podjęliśmy spontanicznie i… nierozważnie. Nie mieliśmy pojęcia o tym „z czym to się je” i podejrzewam, że gdybym wtedy natknęła się na jakikolwiek artykuł o tym, że przejście na weganizm jest poważną decyzją, która może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, zastanowiłabym się nad tym dwa razy.

Cieszę się jednak, że ominęły mnie opinie tych, którzy na diecie roślinnej nigdy nie byli, gdyż dzięki temu pełna optymizmu dałam jej szansę.

Po ponad roku jestem już w stanie powiedzieć, co odpowiada mi w tym sposobie odżywiania, a co może być uznawane za kłopotliwe. Niektóre z minusów sprawiły, że podjęliśmy decyzję o tym, aby w pewnych sytuacjach jeść produkty wegetariańskie (chodzi tu głównie o to, aby nie robić problemu innym).

PLUSY WEGANIZMU

  • poprawa stanu środowiska;
  • pozytywny wpływ na zdrowie;
  • poznawanie nowych smaków;
  • lepsze samopoczucie;
  • uczucie lekkości;
  • krótszy czas przygotowania posiłków.

MINUSY WEGANIZMU

  • brak opcji wegańskich w niektórych restauracjach i kawiarniach;
  • nieprzychylność społeczeństwa (tj. osób, które nie mają pojęcia o diecie roślinnej i oceniają stereotypowo);
  • brak ulubionych niewegańskich produktów (choć wiele z nich ma już swoich roślinnych zamienników);
  • obowiązek suplementacji (np. witamina B12).

Być może patrzę na weganizm przez różowe okulary i nadal jestem zafascynowana tym sposobem odżywiania, jednak choć mocno się starałam, nie byłam w stanie wskazać więcej jego wad, co uważam raczej za jego pozytywny aspekt. :)

Podejrzewam, że wiele osób nie decyduje się na dietę wegańską w obawie przed brakiem konkretnych umiejętności kulinarnych. A przecież roślinne gotowanie jest znacznie łatwiejsze, niż to uwzględniające np. mięso! Koniecznie sięgnijcie po pozycję „Nowa Jadłonomia” autorstwa chyba najpopularniejszej polskiej weganki – Marty Dymek. Co prawda w niektórych przepisach wymagane są dość specyficzne składniki, jednak i bez nich potrawy są przepyszne!

Czy w jakimś momencie pożałowaliśmy decyzji o zmianie diety na roślinną? Tak, głównie wtedy, gdy w danej miejscowości/restauracji nie było opcji wegańskich. Na szczęście zdarza się to coraz rzadziej, w związku z czym i my czujemy się lepiej, gdy nie musimy prosić kelnerki o zmianę składników niemal każdego dania.


Dieta roślinna to temat rzeka i ciężko jest zawrzeć wszystkie wady i zalety weganizmu w jednym, spójnym poście. Jeśli więc macie jakieś pytania w kwestii tego typu odżywiania, piszcie śmiało. :)

Ciekawa jestem, czy znalazły się wśród Was osoby, które postanowiły zrewolucjonizować swoją dietę wraz z nadejściem nowego roku, pokażcie się! :)



Odpowiedzi

  1. Renia

    super, bardzo fajnie napisane


  2. Anna

    Interesujący temat :)


  3. Bm.net.pl

    Stereotypizacja jest po prostu czasami bardzo uciążliwa. Ludzie nie rozumieją do końca jak wygląda dieta wegańska, i niestety, trzeba cały czas edukować społeczeństwo kto może przejść na taką dietę i dlaczego warto zaangażować się w taki rodzaj diety.
    Pozdrawiam
    Dziewczyna z blog BM.net.pl, dot. tematyki lifestylowej, urodowej i modowej.
    PS: Nie jestem jeszcze weganką, ale staram się wchodzić pomału w weganizm. Na razie przełamałam się do wegeterianizmu.


  4. U mnie niestety weganizm nie wchodzi w grę. Silna alergia na nikiel. A niklu jest dużo właściwie we wszystkich substytutach białka w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ale staram się ograniczać produkty zwierzęce, przede wszystkim mięso.


  5. Widzę, że od roku już jesteś na wege, może więc Ty mnie oświecisz. Zdradź proszę czy zaczęłaś się suplementować od samego początku, czy po kilku tygodniach/miesiącach od rozpoczęcia.
    Przeprowadzam na sobie mały eksperyment – miesiąc diety wegańskiej – i zastanawiam się czy przez ten okres czasu warto się suplementować właśnie w B12 czy jest to zbyt krótki okres czasu, żeby odczuć brak witamin z grupy B w swoim organiźmie.

    Pozdrawiam!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezentownik
Prezentownik
Prezentownik

Nie masz pomysłu na praktyczny podarunek? Poznaj zatem zestawienie różnorodnych propozycji upominków dostosowanych do różnych okazji i gustów, wraz z sugestiami, które ułatwią wybór trafionego prezentu.