auschwitz-birkenau

Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau

Oświęcim, wraz ze słynnym muzeum Auschwitz-Birkenau był na naszej liście miejsc do odwiedzenia już od dłuższego czasu. W miniony weekend nareszcie nasze małe marzenie się ziściło, jednak ze względu na wszechobecny smutek tego miejsca, nie potrafię powiedzieć, że była to pozytywna wycieczka.


Jeśli chodzi o „techniczną” stronę całego przedsięwzięcia – do Oświęcimia dojechaliśmy autobusem z Katowic, a bilety wstępu do muzeum zamówiliśmy jakiś miesiąc wcześniej. Na miejscu zostaliśmy przydzieleni do grupy z przewodnikiem (tutaj przewodniczką), który świetnie wprowadził nas w okres „życia” obozu. Jedynym minusem, który zauważyliśmy, był fakt, iż całe zwiedzanie przebiegało bardzo szybko, przez co nie mieliśmy zbyt wiele czasu na skupieniu się na samym miejscu (stąd też mała ilość zdjęć – pojechałam tam poznać teren byłego obozu, a nie fotografować).

Skoro czytacie ten wpis, to znacie historię Auschwitz-Birkenau, w związku z czym nie będę kopiować i przytaczać tego, co już wiecie. Ze swojej strony mogę jedynie polecić zwiedzenie tego miejsca wszystkim, których interesuje ten temat, a także polecić książkę, którą nam zarekomendowała Pani przewodnik – mowa o „Byłem asystentem doktora Mengele” autorstwa Miklósa Nyiszli, która dokładnie opisuje to, co działo się w obozie.

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz IPowyższe zdjęcia pochodzą z terenu obozu macierzystego Auschwitz I, natomiast te poniżej robione były na obszarze Auschwitz II-Birkenau, gdzie znajdowały się cztery krematoria (na ostatniej fotografii zobaczyć możecie ruiny jednego z nich).Auschwitz-Birkenau II

A czy Wy zwiedziliście Auschwitz lub macie to w planach?
Post przypadł Ci do gustu?
Podziel się nim ze znajomymi: