Jak utrzymać porządek w mieszkaniu? 5 sprawdzonych sposobów

porządek
porządek
Są wśród Was osoby, które lubią porządek, ale sprzątanie już ich tak nie pociąga? W tym poście dzielę się swoimi pięcioma sprawdzonymi sposobami na to, aby mieszkanie niemal sprzątało się samo.

Podejrzewam, że jeśli wpis ten czyta ktoś z mojej rodziny, to śmieje się pod nosem z tego, że ja, osoba nienawidząca sprzątać i unikająca tego na wszystkie możliwe sposoby, dzielę się z Wami trikami na to, jak utrzymać porządek. „Nigdy nie mów nigdy”, jak to mówią. :)

Jeszcze gdy mieszkałam z rodzicami, zagonienie mnie do ogarnięcia choćby swojego pokoju było nie lada wyczynem, wydaje mi się jednak, że przeniesienie się do kawalerki, w której na co dzień przebywają dwie osoby, znacznie wpływa na to, jak postrzegamy kwestie związane z czystością.

Pomyślcie tylko, w tak małym mieszkaniu jedno pomieszczenie pełni kilka ról – jest nie tylko pokojem dziennym, ale również sypialnią, biurem, jadalnią. Dlatego też nie wyobrażam sobie zagracenia go nieprzydatnymi rzeczami lub zawalenia ciuchami, które czekają na swoją kolejkę do prania. A w związku z tym, iż wiem, że wiele osób boryka się z problemem utrzymania porządku w mieszkaniu (nie chodzi jedynie o metraż poniżej 30 m²), postanowiłam pokazać Wam, jak my radzimy sobie z tym, aby w miarę możliwości było u nas czystko i przyjemnie.

Moich 5 sprawdzonych sposobów na to, jak utrzymać porządek w mieszkaniu

1. Minimalizm w dekoracjach i posiadanych urządzeniach
Minimalizm jest teraz na topie, zarówno ten dotyczący wystroju wnętrz, jak i kwestii ilości posiadanych przedmiotów. Przyznaję, że kiedyś kupowałam wiele ozdób i pierdółek, których zadaniem było ozdabianie pomieszczenia. Jak nie trudno się domyślić, w momencie sprzątania denerwowało mnie ich ciągłe przestawianie, fakt, że jedyne, co robiły to zbieranie kurzu, a do tego nierzadko niepotrzebnie zagrały przestrzeń.

W momencie zamieszkania z moim (teraz) mężem wiedzieliśmy, że chcemy uniknąć posiadania jakichkolwiek figurek lub niepraktycznych sprzętów, które sprawiałyby, że małe mieszkanie, w którym przebywamy, sprawiałoby wrażenie jeszcze skromniejszego.

Muszę przyznać, że była to jedna z naszych lepszych decyzji. Dzięki mniejszej ilości ozdób sprzątanie idzie nam zaskakująco szybko, a to, czego nie używamy na co dzień (głównie jakiekolwiek urządzenia), po prostu chowamy w szafie.

porządek

2. Meble ze schowkami i pudełka z przegrodami
Kupując np. kanapę warto zwrócić uwagę, czy w podłokietnikach ma dodatkowe skrzynie, które pomieszczą np. koc lub dodatkowe poduszki. My mieliśmy to szczęście, że model, który najbardziej przypadł nam do gustu, posiada akurat takie ułatwienie, dzięki czemu wspomniane koce nie walają nam się po łóżku i wyciągamy je wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy.

Pudełko z przegrodami to jeden z moich ulubionych sposobów na segregację rzeczy. Tjena z Ikei sprawdzi się świetnie jako miejsce do przechowywania wszelkich ładowarek. Dzięki przegródkom zapominamy o tym, jak żyło się z wiecznie splątanymi kablami lub ile czasu marnowaliśmy na szukanie odpowiedniej ładowarki. Dodatkowym atutem wspomnianego pudełka jest jego wysokość, bo bez problemu zmieści się np. na półce pod telewizorem.

porządek

3. Kupno automatycznego odkurzacza, który pilnuje porządku, gdy nas nie ma w pobliżu
Na początku zastanawiałam się nad tym, skąd ten cały fame wokół automatycznych odkurzaczy. Miałam wrażenie, że opinie są przesadzone i jest to kolejne urządzenie, które po pierwszych godzinach zachwytu schowamy na dnie szafy.

Nie lubię tego przyznawać, ale – myliłam się. Znacie to uczucie, gdy dzień po sprzątaniu na podłodze zauważyć można kurz? Jest to strasznie denerwujące, zwłaszcza na małych przestrzeniach. Codzienne odkurzanie nie jest czymś, na co ktokolwiek chciałby marnować swój wolny czas, dlatego postanowiliśmy dać szansę automatycznemu odkurzaczowi Mamibot.

porządek

porządek

Jest to urządzenie bezprzewodowe, które dzięki czterem trybom czyszczenia (zygzakowate, punktowe, automatyczne i krawędzi) jest w stanie odciążyć nas od obowiązku utrzymania porządku. Ponadto, jeśli nie chcecie, aby sprzęt działał w Waszej obecności, możecie skorzystać z harmonogramu, dzięki któremu ustalicie godzinę i rodzaj sprzątania, po którym odkurzacz samodzielnie wraca do stacji ładującej.

porządekporządek

W zestawie znajdziecie pilot do sterowania, jednak można to robić również za pomocą dedykowanej aplikacji, a także drugi zbiornik i ściereczkę, które zmieniają odkurzacz w… urządzenie do mopowania. Tak, ten cudak również myje podłogę – czy to nie brzmi, jak charakterystyka najlepszego przyjaciela domowników? :)

Dzięki uprzejmości marki, mam dla Was specjalny rabat -10% na zakup zarówno robotów odkurzających, jak i tych do mycia szyb.
Zniżka aktywuje się po użyciu kodu „SIMPLISTIC10”. :)

Nie musicie się obawiać, że działanie Mamibota będzie dla Was niejasne, gdyż wszystko jest świetnie opisane w dołączonej instrukcji, z którą naprawdę warto się zapoznać. :)

4. Odkładanie rzeczy na miejsce
Kolejny trik jest banalnie prosty, jednak często nie bierzemy go pod uwagę. Warto pamiętać o tym, aby po użyciu danego produktu odłożyć go na swoje miejsce (+ dobrze byłoby gdyby każda rzecz miała je wyznaczone), dzięki tym kilku minutom, w domu panuje porządek, a my możemy skupić się na przyjemnościach, nie myśląc o denerwującej książce, która leży na stoliku, a przecież powinna być na swojej półce.

5. Dzielenie się obowiązkami z innymi domownikami
Wszyscy wiedzą, że „do Tanga trzeba dwojga”, ale jeśli mowa o sprzątaniu, to często umyka nam, że całość można zrobić dużo szybciej, gdy pomoc oferuje reszta domowników. Wiadomo, że większość w miarę możliwości unika tego, jak ognia, jednak wydaje mi się, że więcej czasu tracimy tłumacząc, dlaczego nie chcemy zabrać się za sprzątanie, niż faktycznie zajęłoby nam ogarnięcie przestrzeni.

Dlatego jeśli zdarza Wam się brać na siebie całą odpowiedzialność za porządek w domu, to z szacunku do swojego czasu, zachęćcie resztę do pomocy, być może nie będzie to tak trudne, jak się wydaje. Poza tym można podzielić obowiązki tak, aby każdy wykonywał czynność, która najmniej mu doskwiera. ;)

Powyższe sposoby znacząco zmieniły moje podejście do utrzymywania porządku. Aktualnie jest to znacznie łatwiejsze i naprawdę cieszę się, że zamieszkaliśmy w kawalerce, bo wydaje mi się, że przebywanie w pomieszczeniu z tak ograniczoną powierzchnią potrafi wpłynąć na nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. :)
Dajcie znać, czy wpis przypadł Wam do gustu i zdradźcie swoje sposoby na to, aby jak najmniej czasu poświęcać sprzątaniu domu/mieszkania!

Najnowsze wpisyCo powiesz na…?

7 odpowiedzi

  1. Awatar kutzmannka

    Ach sprzatanie. W sumie to lubie je.
    Taki odkurzacz moglby mi sie przydac.
    Osobiscie lubie sprzatac i to male cos to bylaby fajna zabaweczka.
    Jeszcze organizer z Ikei.
    O i moze ze dwie pary rak ;)


    1. Awatar Paulina z simplistic.pl

      O, dodatkowe dwie pary rąk i ja bym przygarnęła! :)


  2. Awatar Patrycja | Pattie.pl
    Patrycja | Pattie.pl

    Naprawdę cenne rady. Mam dość duże mieszkanie i ogarnięcie tych czterech kątów to nie lada wyczyn. Zastanawiam się na takim automatycznym odkurzaczem, który sprząta sam. Nawet nie miałam pojęcia, że można go przetransformować na mopa. Genialne! Szczególnie, że mam w domu psa z długą sierścią. Chcąc nie chcą, rozsiewa swoje czarne włosy po całym mieszkaniu. Niestety piesio ma zatarg z odkurzaczem i jest to jego największy wróg. Ciekawa jestem jakby traktował takiego przybysza latającego po jego podłodze. :)
    Świetna rada odnośnie dzielenia się obowiązkami. Odkąd zamieszkaliśmy we własnym mieszkaniu działamy właśnie tym systemem. Tylko zastanawia mnie fakt, jak to się dzieje, że mój narzeczony sprząta szybciej ode mnie i wcale nie mniej dokładnie. U Was też tak jest?


    1. Awatar Paulina z simplistic.pl

      Model odkurzacza, który my mamy, nie jest jakoś specjalnie cichy, więc piesek może mieć i z nim problem (o ile denerwuje go właśnie ten dźwięk). :)

      A co do wspólnego sprzątania, to u nas jest odwrotnie – przeważnie to ja szybciej mam koniec, a ogarniam łazienkę i kuchnię! :D


  3. Awatar Skorzana Szwalnia
    Skorzana Szwalnia

    Obawiam się, że najwięcej w temacie porządku zależy od silnej woli mieszkańców :P.
    ____
    http://skorzanaszwalnia.pl/


  4. Awatar infinifable

    Lubię wpisy na tematy organizacji czy porządkowania. Organizer z Ikei przemówił do mnie, a odkurzaczowi się przyjrzę.


    1. Awatar Paulina z simplistic.pl

      W takim razie cieszę się, że mój post trafił w Twój gust! :)

      Jeśli masz dość poplątanych kabli, to zakochasz się w tym organizerze – obiecuję! :)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *