Zastanawiacie się, czy można znaleźć na rynku interesujące polskie podcasty? Oczywiście, że tak! Na potwierdzenie moich słów dzielę się listą pięciu audycji, które umilą Wam każdą chwilę. :)
3 najlepsze podcasty dla blogerów
Przyznaję, że tak, jak kiedyś nie rozumiałam fenomenu podcastów, tak teraz nie rozumiem, jak można ich nie słuchać, gdyż moim zdaniem są one idealnym zamiennikiem wszelkich muzycznych playlist, których niekiedy mamy po prostu dość.
Jeśli więc znajdą się wśród Was osoby, które podobnie do mnie, szukają alternatywy dla muzyki, a jednocześnie chcą w przyjemny sposób spożytkować czas spędzany np. w drodze do pracy, koniecznie poznajcie 5 najlepszych polskich podcastów, które są moimi ulubieńcami ostatnich tygodni.
Polskie podcasty, których słucham
Karoliny podcast jest przeze mnie najdłużej słuchanym. Wcześniej miałam okazję jedynie śledzić ją na Youtube (co nadal robię i polecam), natomiast jej audycja jest świetnym jego uzupełnieniem. Na pewno przypadnie do gustu weganom (autorka jest na diecie roślinnej), ale także tym z Was, których interesuje dbanie o środowisko, a także zagadnienia związane ze slow life i medytacją.
Nie wszystkie odcinki podcastu Karoliny przypadły mi do gustu, jednak dwa szczególnie lubię. Pierwszy to rozmowa z Szymonem Urbanem o zdrowym odżywianiu, sporcie i budowaniu mięśni na diecie roślinnej. Drugi natomiast traktuje o prawie przyciągania, które bardzo mnie fascynuje, a o którym Karolina przeprowadziła naprawdę ciekawy i edukujący wywiad z Joanną Łożyńską.
Coś dla fanów kryminałów, ale takich, którzy faktycznie lubią czuć dreszczyk emocji i gęsią skórkę. Jest to jeden z tych podcastów, których lepiej nie słuchać będąc samemu w domu – wiem, co mówię. Każda z audycji jest naprawdę dopracowana, znaleźć można w niej nieco efektów dźwiękowych, a świadomość tego, że opowiedziane historie to fakty, jeszcze bardziej działa na wyobraźnię.
Moimi dwoma ulubionymi odcinkami (o ile można mieć ulubione historie kryminalne) są: „Wyrzucona z pociągu” i „Zabójstwo dzieci w Jeńkach”.
Szczerze mówiąc, nie wiem, czy muszę komukolwiek przedstawiać kanał o tej nazwie na Youtube. Prawdopodobnie spotkaliście się choć z jednym filmem Rafała, który do rozmowy zaprasza nie celebrytów, a „normalnych” ludzi, których wyróżnia specyficzny zawód lub niecodzienne przeżycia. Jeśli więc denerwuje Was brak możliwości włączenia aplikacji YT w tle na telefonie, informuję, że na Spotify znajdziecie kanał zawierający te same treści bez obrazu. :)
Moja najnowsza miłość, którą poznałam dzięki autorowi wcześniej wspomnianego podcastu Kryminatorium.
Znajdziecie tu zabawne, smutne, a czasami naprawdę irytujące historie miłosne. Celem autorki jest uświadomienie słuchaczom (zarówno kobietom, jak i mężczyznom), że wszyscy popełniamy te same beznadziejne błędy w kwestii miłości i doboru odpowiedniego partnera. I nie chodzi tu o edukowanie nas o tym, co powinniśmy robić – nie. Joanna chce, abyśmy wiedzieli, że nie jesteśmy sami i że znacznie więcej osób przeszło przez to samo i – uwaga – nadal żyją.
Nie, awatar Was nie zmylił, jest to podcast tej samej osoby, która prowadzi „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, jest jednak zupełnie (no dobra, może tak nie do końca) inny. Tutaj bowiem Joanna mówi o historiach ze swojego życia, przemyśleniach na konkretne tematy i ciekawych anegdotkach związanych z Islandią, na której żyje (np. tam kobiety nie wstydzą się swojej nagości (!) na basenie).
Zgaduję, że niektórzy z Was pomyśleli, że szkoda Wam czasu na słuchanie o życiu kogoś, kogo w sumie nie znacie. Też tak miałam! ALE uwierzcie mi, że podcast ten jest jednym z zabawniejszych, jakie Wasze uszy usłyszą, serio! Ponadto jest w nim tyle dobrych tekstów, którymi możecie zabłysnąć w towarzystwie (tych ciekawych, jak i śmiesznych), że aż żal ich nie poznać. Sama zastanawiam się tylko, kiedy dostanę żółte papiery za śmianie się do siebie w drodze z pracy? *myśli*
Na koniec zostawiłam małą perełkę. Niestety Jaśmin nie doczekała się jeszcze konta na Spotify (a może ma, tylko nie potrafię go znaleźć?), więc pozostaje nam słuchanie odcinków na Youtube i płakanie nad rozładowującą się w tempie ekspresowym baterią w telefonie.
Kanał Stanowo.com jest o wielu rzeczach, głównie o Stanach, ale to, co w nim pokochałam to – uwaga – historie kryminalne. Można by pomyśleć, że jeden podcast o tej tematyce powinien wystarczyć, więc… nie. Co prawda niektóre z tematów się powielają, ale tutaj autorka skupia się głównie na stories zza oceanu. Nie umiem określić jej fenomenu, ale kurczę, naprawdę lubię słuchać tej babki. Niestety, przesłuchałam już wszystkie odcinki i zostało mi czekanie na nowe publikacje.
A, jeszcze jedno, Stanowo.com składa się z filmów, które potrafią trwać grubo ponad godzinę, więc fani długich podcastów będą zachwyceni. ;) Tutaj również podsyłam linki do ulubionych historii. Ta o zabójcy Versace doczekała się ekranizacji na Netflix, więc tym bardziej polecam. Warto jeszcze posłuchać „Namiot numer osiem” i „Tajemnica jeziora Bodom„. W sumie to mogłabym tu podesłać odnośniki do niemal wszystkich odcinków, ale po prostu polecam zwrócić uwagę na ten kanał.
Polskie podcasty to coś, co odkryłam całkiem niedawno, wcześniej zwracałam uwagę jedynie na te anglojęzyczne. Cieszę się jednak, że i nasi rodacy tworzą ciekawe treści, których z przyjemnością słucha się w wolnych chwilach. Tego typu twórczość jest też świetną alternatywą dla tych, którzy nie są na tyle odważni, aby publikować filmy na Youtube, blogi do nich nie trafiają, a jednak chcą dać coś od siebie.
Polecam więc rozważyć tę opcję, jeśli chodzi Wam po głowie jakaś internetowa działalność. :)
Jak zwykle jestem ciekawa, co Wy macie do polecenia! Znacie jakieś godne uwagi polskie podcasty? Naturalnie poza tymi autorstwa Michała Szafrańskiego i Pani Swojego Czasu – te znamy chyba wszyscy. ;)
Dodaj komentarz