Przeczytane #5 (m.in. Wszystkie jasne miejsca)

Wszystkie jasne miejsca

Przyznaję, że raczej rzadko udaje mi się w ciągu zaledwie miesiąca przeczytać cztery książki, wrzesień tego roku należy jednak do wyjątków. Tym samym październik na blogu rozpoczynam moimi krótkimi recenzjami kilku tytułów, które poznałam w minionych tygodniach.

Lista czytelnicza #4 (m.in. Mężczyzna imieniem Ove)

Wcześniej dzieliłam się z Wami wyłącznie tytułami, które moim zdaniem warto przeczytać. Od teraz jednak na początku każdego miesiąca umieszczać będę tu wpis, w którym podsumowywać będę krótko każdą z lektur, którym ostatnio poświęciłam uwagę – niezależnie od tego, czy mi się spodobały, czy nie.

Czytanie jest sporą częścią mojego życia i zwyczajnie chcę dzielić się nią z tymi z Was, których ten temat również interesuje.

Przeczytane we wrześniu

Taylor Jenkins Reid

Malibu płonie

Tytuł ten kilka razy rzucił mi się w oczy zarówno na czytanych przeze mnie stronach, jak i w filmach na Youtube, dlatego, gdy nie wiedziałam, po którą lekturę sięgnąć, postanowiłam przeczytać właśnie „Malibu płonie”.

Książkę czytało się przyjemnie i dość szybko. Nie jest to jednak bardzo porywająca pozycja, a raczej coś, czemu można dać szansę, gdy właśnie nie ma się nic innego na tapecie.

Jej opis daje mylne wrażenie, że jest to poniekąd kryminał – nic bardziej mylnego. To głównie romans, na co totalnie nie zwróciłam na początku uwagi, a prawdopodobnie już to zniechęciłoby mnie do sięgnięcia po nią.


Carlos Ruiz Zafón

Marina

Jeśli czytaliście choćby „Cień wiatru”, to doskonale znacie Carlosa i jego wyjątkowy sposób opisywania ludzi i krajobrazu. Dlatego, choć autor na początku „Mariny” uprzedza, że jest to tytuł kierowany raczej do młodszych czytelników, mimo to postanowiłam go przeczytać.

I faktycznie głównymi bohaterami są nastolatkowie, a fabuła kręci się wokół tajemniczych postaci, co dla mnie – trzydziestolatki było momentami przegięciem. Mimo to jednak czytało mi się ją dobrze właśnie przez wspomnianą wcześniej umiejętność autora do bez wysiłkowego wprowadzenia czytelnika w świat jego wyobraźni.


Jennifer Niven

Wszystkie jasne miejsca

Niech tytuł Wam nie zmyli, bo jest to niesamowicie smutna książka poruszająca dwie kwestie. Pierwsza dotyczy braku akceptacji zaburzeń psychicznych zarówno przez samych chorujących, jak i ich bliskich. Druga natomiast opowiada o żałobie po stracie bliskiej osoby i o sposobach, na jakie ludzie radzą sobie z tą sytuacją.

Nie jest to lekka pozycja, niemniej jednak uważam, że warto ją przeczytać, aby wiedzieć, jak pomóc komuś, kto boryka się z chorobą psychiczną, którą niestety łatwo jest przeoczyć, a która może zakończyć się tragicznie.


Hanna Krall

Zdążyć przed Panem Bogiem

Nie sądziłam, że rok 2023 będzie tym, w którym pokocham czytanie reportaży i to, jak gatunek ten otwiera oczy i poszerza horyzonty. Co miesiąc szukam kolejnej lektury z tej kategorii i w ten właśnie sposób natknęłam się na „Zdążyć przez Panem Bogiem”, która jest jednym ze stu najczęściej polecanych reportaży na stronie Lubimyczytać.pl.

Pozycja opowiada historię ludzi, którzy brali udział w powstaniu w warszawskim getcie w trakcie II Wojny Światowej. Trudnych decyzji, jakie musieli podjąć, nierzadko mając wpływ na śmierć znanych sobie osób. Obok tego dowiemy się wiele o narodzinach kardiochirurgii w Polsce i pierwszych przełomowych operacjach na sercu, które odbywały się w naszym kraju.

Jest to kolejna bardzo przejmująca lektura, która pokazuje tragizm tamtych czasów, ale jednocześnie napawa dumą i podziwem wobec walczących – zarówno tych w terenie, jak i na sali operacyjnej szpitala.

Nie zapomnijcie napisać, jakie lektury Wy poznaliście we wrześniu!

Wpis zawiera linki afiliacyjne


Najnowsze wpisyCo powiesz na…?

2 odpowiedzi

  1. Awatar Urocznica

    CARLOS RUIZ ZAFÓN… Bardzo go lubiłam jako nastolatka i studentka. :)


  2. Awatar Joanna

    Najbardziej zainteresowała mnie „Marina” i „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Dzięki za pomysły na wartościowe książki :)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *