5 najlepszych książek 2023 roku

5 najlepszych książek 2023 roku

W ubiegłym roku pobiłam swój dotychczasowy rekord i przeczytałam 36 tytułów. Oczywiście nie wszystkie mnie zachwyciły, co więcej — do przeczytania niektórych z nich nawet bym się nie przyznała. Dzisiaj jednak nie o tym. Dzisiaj chcę Wam powiedzieć (napisać) kilka słów o moim rankingu najlepszych książek 2023 roku.

5 pomysłów na to, jak czytać więcej książek

Jeśli to nie Wasz pierwszy wpis o tematyce książkowej na tym blogu, to wiecie, że choć często mówię, że kryminały/thrillery to moja ulubiona kategoria, czytam lektury różnej maści. W minionych miesiącach mocno zainteresowały mnie np. reportaże, po które wcześniej sięgałam bardzo sporadycznie. Spodobały mi się one na tyle, że dwa z tych, które poznałam, pojawiają się w dzisiejszym zestawieniu zaraz obok kryminału (oczywiście), tytułu z serii literatury pięknej, jak i swego rodzaju poradnika.

Moje zestawienie najlepszych książek 2023 roku

Greg McKeown

Esencjalista

Po książkę sięgnęłam z polecenia i jestem zdania, że jest ona w stanie naprawdę zmienić podejście człowieka do skupienia się na tym, co najważniejsze, eliminując zbędne rozpraszacze i zobowiązania. Autor skłania do refleksji nad własnymi priorytetami i podejściem do życia, a ponadto inspiruje czytelnika do zastanowienia się nad swoimi wyborami i konsekwencjami, zachęcając do podejmowania decyzji, które naprawdę przynoszą satysfakcję i spełnienie.

Mocno zapadł mi w pamięć fragment mówiący o tym, że poświęcając swoją uwagę i czas jednej kwestii, jednocześnie rezygnujemy z innej, która mogłaby mieć znacznie lepszy wpływ na nasze życie. Dzięki temu dużo bardziej przyglądam się swoim wyborom i rezygnuję z tych, które wywołują we mnie jakiekolwiek negatywne emocje.

„Esencjalista” to zdecydowanie wartościowa lektura dla tych, którzy chcą pogłębić swoje zrozumienie priorytetów i efektywności. Jest to książka, która inspiruje do działania i skierowania uwagi na to, co naprawdę ma dla nas znaczenie. To świetna pozycja do przeczytania właśnie na początku roku, jeśli Waszym celem jest wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu.


Joanna Kuciel-Frydryszak

Chłopki. Opowieść o naszych babkach

W pewnym momencie było o tej książce tak głośno, że stwierdziłam, iż muszę zobaczyć o co cały ten szum. Po jej przeczytaniu wiem, że pozytywne recenzje nie są przesadzone. „Chłopki” to ważna, wzruszająca, inspirująca i pouczająca lektura, która przypomina nam o znaczeniu przeszłości i korzeni, jednocześnie celebrowując siłę i wytrwałość kobiet.

Autorka skupia się na doświadczeniach kobiet, ukazując, jak wiele różnych ról i obowiązków pełniły w różnych społecznościach i czasach, opisując zarówno radości, jak i trudy dnia codziennego.


Sławomir Gortych

Schronisko, które przestało istnieć

To jedna z dwóch powieści polskiego debiutującego pisarza, obie natomiast zdobyły tytuł Książki Górskiej Roku 2023 podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

Bardzo spodobał mi się styl pisania autora i umiejętność opisywania zarówno przyrody, jak i poszczególnych bohaterów książki. Ponadto zróżnicowanie akcji sprawia, że naprawdę ciężko jest oderwać się od lektury.

Pozycja przypadnie do gustu nie tylko fanom kryminałów, ale także miłośnikom wędrówek po górskich szlakach, bowiem akcja rozgrywa się w naszych rodzimych Karkonoszach.


Fredrik Backman

Mężczyzna imieniem Ove

O tej książce pisałam we wpisie „Lista czytelnicza #4„, nie mogłam jednak nie przypomnieć jej także dzisiaj, skoro zestawienia zawiera najlepsze książki 2023 roku.

Autor doskonale balansuje między momentami humorystycznymi a wzruszającymi, co sprawia, że czytelnik doświadcza szerokiej palety emocji. Sama książka jest jednocześnie zabawna i poruszająca, co czyni ją nie tylko lekką lekturą, ale również głęboko emocjonalnym doświadczeniem.

Nierzadko podczas jej czytania miewałam chwilę zadumy i refleksji nad życiem osób starszych, które podobnie jak główny bohater, mają za sobą tragiczne doświadczenia.


Karolina Sulej

Rzeczy osobiste

Zaczynając lekturę totalnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Po przeczytaniu opisu myślałam, że dotyczyć będzie rzeczy, które zostawiły po sobie ofiary obozów koncentracyjnych. Nic bardziej mylnego!

Autorka opowiada o tym, jak moda i codzienne dbanie o swój wygląd i czystość poprawiały nie tylko stan psychiczny więźniów i więźniarek, ale miało duży wpływ na to, jak byli traktowani przez swoich oprawców.

Ponadto z książki poznajemy historię powstania mundurów SS, a także tego popularnego wzoru na strojach więźniów. Prowokuje do refleksji nad wartością rzeczy materialnych oraz ich znaczeniem dla naszego życia emocjonalnego.

Choć nie jest to najlepiej napisana książka, przyznaję, że otworzyła mi oczy na to, jak zmienia się nasze samopoczucie w zależności od tego, co na sobie mamy – nawet w obliczu śmierci.

A jaka książka szczególnie przypadła Wam do gustu w 2023 roku?

Wpis zawiera linki afiliacyjne

Zdjęcia okładek pochodzą ze strony empik.com



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezentownik
Prezentownik
Prezentownik

Nie masz pomysłu na praktyczny podarunek? Poznaj zatem zestawienie różnorodnych propozycji upominków dostosowanych do różnych okazji i gustów, wraz z sugestiami, które ułatwią wybór trafionego prezentu.