Jak zwiększyć ruch na blogu? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów

jak zwiększyć ruch na blogu

Mimo wysiłku wkładanego w prowadzenie własnej strony, nie wiecie, jak zwiększyć ruch na blogu? W tym poście zdradzam pięć sprawdzonych sposobów na to, jak przyciągnąć do siebie więcej odbiorców.

Przydatne wtyczki do WordPressa

Doskonalę zdaję sobie sprawę z tego, że rozwój własnej strony internetowej jest jednym z priorytetów każdego blogera. W czasach sporej konkurencji naprawdę ciężko jest się przebić i być zauważonym. Szczerze mówiąc mi nadal się to nie udało, jednak statystyki SIMPLISTIC jasno dają mi do zrozumienia, że idę w dobrym kierunku i, że w końcu robię to, co trzeba.

Poniżej pokrótce opisuję pięć kwestii, które znacząco wpłynęły na wzrost statystyk mojego bloga. Jeśli czujecie, że stoicie w miejscu i nie wiecie, co zrobić, aby Wasza strona zyskała nowych odbiorców, zachęcam do lektury. :)

5 sposobów na to, jak zwiększyć ruch na blogu

Zwróćcie uwagę na SEO. Serio! Odkąd optymalizacja treści pod wyszukiwarki stała się dla mnie istotnym aspektem podczas ich tworzenia ilość wejść na stronę za pośrednictwem Google wzrosła z 22,3% do 53,5%, co widać na poniższym screenie.

jak zwiększyć ruch na blogu

I uwierzcie mi, SEO nie jest tak straszne, jak je malują! W internecie jest aktualnie tak dużo informacji na ten temat, że każdy z nas jest w stanie to ogarnąć. Jeśli jednak szukacie sprawdzonego źródła, z którego i ja korzystałam (zwłaszcza na początku), zachęcam do zapisania się na newsletter Doroty z bloga Kameralna, dzięki czemu otrzymacie darmowy e-book o pozycjonowaniu bloga.

Pamiętajcie też o zainstalowaniu wtyczki, która znacznie ułatwi Wam pisanie postów z uwzględnieniem pozycjonowania. Ja korzystam z Yoast SEO i bardzo ją polecam. :)

Publikujcie posty regularnie. Na początku roku rzuciłam samej sobie wyzwanie publikowania wpisów co weekend i z dumą mogę przyznać, że jedynie w ubiegłym tygodniu nie byłam w stanie tego zrobić (zamiast tego post pojawił się w poniedziałek), co spowodowane było przeprowadzką.

Dlaczego warto zwrócić na to uwagę? Podobno Google ceni strony, które są na bieżąco aktualizowane. Ponadto zyskacie szacunek wśród czytelników bloga, którzy na pewno docenią fakt, iż regularnie dostarczacie im nowych treści i poświęcacie czas na rozwój strony. No i ostatnia kwestia – wyrobicie w sobie przydatny nawyk systematyczności.

Udostępniajcie linki do starszych, ale popularnych wpisów na Waszym blogu. Jest to prosty zabieg, o którym niestety często zapominamy, a który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy publikujecie posty np. raz w tygodniu, tak jak ja. Zależy mi na tym, aby nie wrzucać na bloga byle czego, dlatego narzuciłam sobie ograniczenie, które u mnie sprawdza się bardzo dobrze, jednak uważam, iż każdy powinien przetestować na sobie, jaka liczba wpisów w tygodniu jest dla niego najbardziej optymalna.

Jak zwiększyć ruch na blogu poprzez wracanie do starszych treści? Gdy na Waszym blogu pojawi się nowy post, na pewno udostępniacie go gdzie się da. Naturalnie informacja o nowości nie trafi do wszystkich, jednak ile razy można informować czytelników o tym, że na stronie jest nowy wpis? Ponadto nie wszystkich zainteresuje tematyka, której jest poświęcony, dlatego warto sprawdzić, które treści na Waszej stronie były najchętniej czytane przez odbiorców i co jakiś czas przypominać im o nich poprzez udostępnianie linków np. w mediach społecznościowych.

Dzięki temu zachęcicie internautów do powrotu na Waszego bloga, być może zyskacie nowych czytelników, a już na pewno zwiększycie statystyki strony (wiem, co mówię). :)

jak zwiększyć ruch na blogu

Komentujcie inne blogi. Jest to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności – w końcu najpierw trzeba przeczytać czyiś post, aby później zostawić pod nim komentarz – ale cały czas warto poświęcić te kilka chwil na zapoznanie się z artykułami publikowanymi na innych blogach.

Po pierwsze: zdarza się, że autor danej strony przejdzie na Waszą, aby poznać twórcę danego komentarza, po drugie: inni komentujący również często zaglądają na blogi osób, które wzięły udział w dyskusji, po trzecie: poprzez czytanie treści u innych sami zdobywacie pomysły na nowe wpisy.

Regularnie analizujcie statystyki Waszego bloga. Prawdopodobnie najnudniejszy aspekt posiadania własnej strony internetowej (nie bez powodu znalazł się na końcu), jednak równie istotny, co jego poprzednicy. No bo jak rozwijać bloga bez analizowania swoich działań i sprawdzania tego, które z nich przynoszą najwięcej korzyści?

Sama najczęściej zwracam uwagę na to, z których stron mam najwięcej przekierowań. Dzięki temu widzę, że komentując posty na blogu X zdobywam sporo wejść, a nie zyskuję nic poświęcając czas na wystawienie opinii na blogu Y. Naturalnie warto pamiętać, że liczby to nie wszystko i jeśli jakiś blog naprawdę Was interesuje i np. lubicie jego autora/autorkę, to lepiej postawić na relację niż korzyści w Google Analyticsie. ;)

Jak wspomniałam na początku – mój blog nie należy do popularnych, przestałam jednak zwracać na to uwagę, porównywanie się z innymi rzadko kiedy przynosi dobre efekty. Zamiast tego sprawdzam rozwój strony (i mój) poprzez analizowanie jej statystyk względem tego, jak wyglądały jeszcze kilka miesięcy temu.

Poniżej możecie zobaczyć zrzut ekranu porównania liczby unikalnych użytkowników SIMPLISTIC. Ich wzrost jest wynikiem wdrożenia przeze mnie działań, które opisałam wyżej. Myślę, że nie muszę Wasz dłużej przekonywać co do ich skuteczności. :)

jak zwiększyć ruch na blogu

Koniecznie napiszcie, czy korzystacie z któryś z przedstawionych przeze mnie sposobów to, jak zwiększyć ruch na blogu. A może znacie jakieś inne, sprawdzone metody?



Odpowiedzi

  1. Ja powracam do prowadzenia bloga i obiecałam sobie teraz dodawać regularnie posty i tak właśnie myśle 1-2 wpisy w tygodniu :)


  2. Ja też sobie ciągle obiecuję, że od poniedziałku będę regularnie publikować ;) Wychodzi mi to raz lepiej, raz gorzej. Z przewagą na gorzej. Zawsze coś ważniejszego mi wypadnie. Muszę w końcu coś z tym zrobić i zacząć porządnie zarządzać swoim czasem. A trzeba przyznać, że regularne publikowanie też wpływa na wysokość w rankingach wyszukiwarek.

    BTW świetny wpis!


  3. Dziękuję Ci serdecznie za ten wpis, na pewno pomoże mi to z moim blogiem. :)


  4. Korzystam z praktycznie większości wskazówek, ale wiem, że nadal muszę popracować nad SEO. U mnie chyba ten aspekt najbardziej leży, mam nadzieję, że z czasem uda mi się dojść do perfekcji. Bardzo przydatny wpis, dający do myślenia nad czym warto przede wszystkim popracować tworząc swój kąt w sieci. :)


  5. Dzięki, bardzo przydatne rady :). W sumie wiele z nich już praktykuję, jeśli chodzi o SEO sama prawda, z regularnym pisaniem również. Pomyślę o tych starszych wpisach :).
    Pozdrawiam.


  6. A ja cieszę się, że odkryłam tego bloga:) Lubię lekki lifestyle, z chęcią zostanę tutaj na dłużej. Co do odsłon i statystyk – ja od niedawna mam cel – regularna publikacja. Do tego przydałoby się jeszcze rozkręcić fanpage… czasu mało, ale efekty działań zauważam, zwłaszcza jeśli chodzi o SEO. Coraz chętniej śledzę statystyki choć jak mówisz, jest to mega nudne :D


  7. Cześć. Dobrze sie czyta Twoje rady. Ja dopieru zaczynam i chociaż posty sa ok. pod względem seo to nie mam ani jedengo komentarza 😕no cóż, moze jeszcze nie 😉 tematyka dość …hmm wymagająca może. nie wiem. ale ja też lubie swojego bloga, chociaż taki prosty. Pozdrawiam !


  8. ciekawe wskazówki :)


  9. A co myślisz o grupach na FB typu obserwacja/komentarz za to samo? :)


  10. Super, że o tym napisałaś! Ja robię wszystko o czym napisałaś i widzę, że działa choć po przejściu z Bloggera na WordPressa moje statystki bardzo, bardzo spadły. To mnie mocno sfrustrowało, ale pracuję nad tym, żeby wszystko wróciło do normy :)
    Ja tam bardzo lubię Twojego bloga – niezależnie od tego czy jest popularny czy nie :)


  11. Yoast rulez ;) Dobry, prosty poradnik. Dzięki


  12. Ja bardzo lubię przeglądać statystki, także dla mnie to sama przyjemność czytać o nich :)
    Do SEO usiadłam już jakiś czas temu, dzięki książce Oli Gościniak, która bardzo prosto i przyjemnie tłumaczy wszystko ci i jak. Wtyczka Yoast SEO jest tak jak piszesz bardzo pomocna przy pisaniu postów pod pozycjonowanie, także też polecam.
    Ostatnio mocno zaniedbałam publikowanie postów, bo są miesiące kiedy wychodzi wpisów 1 -2, a chciałabym co najmniej 4. Także trzeba będzie wrócić do systematycznego pisania :)


  13. Dzięki za podzielenie się Twoim cennym doświadczeniem :)


  14. Ciekawe porady i fajnie o nich wiedzieć ;)


  15. Dziekuje za te cenne rady, musze zaprzyjaznic sie z SEO ;)


  16. SEO u mnie niestety kuleje. Na razie w mediach społecznościowych jestem jedynie na Instagramie. W styczniu ruszam z FB. Niestety, czasami mam wrażenie, że to trochę taka syzyfowa praca.
    Trochę szkoda, gdy wkłada się sporo pracy, a efekty są niewielkie.

    A tekst przydatny:)


  17. mi się chyba jednak nigdy nie uda:D


  18. No dobra! To pierwszy punkt wprowadzam od dziś w życie. Zawsze twierdzono że seo jest straszne. Czas to zmienić:)


    1. Serio nie jest! :) Pobierz e-booka Doroty, a zobaczysz, że jest dziecinnie proste. :)

      Trzymam kciuki za skok statystyk!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prezentownik
Prezentownik
Prezentownik

Nie masz pomysłu na praktyczny podarunek? Poznaj zatem zestawienie różnorodnych propozycji upominków dostosowanych do różnych okazji i gustów, wraz z sugestiami, które ułatwią wybór trafionego prezentu.