Lista czytelnicza #1 (m.in. Przyjaciele i Położna z Auschwitz)

Paulina Górska
położna z auschwitz

Izolacja motywuje Was do sięgania po nowe tytuły i nie wiecie, które z nich są warte uwagi? Przychodzę na ratunek z nową serią, dzięki której poznacie takie książki, jak np. „Położna z Auschwitz” czy „O krok za daleko” Harlana Cobena. Enjoy!

5 pomysłów na to, jak czytać więcej książek

Jakiś czas temu na moim profilu na Instagramie pytałam, czy byłybyście zainteresowane nową serią, w ramach której co kwartał na blogu pojawiałby się wpis podsumowujący moje czytelnicze wyzwanie (jedna książka miesięcznie), a dodatkowo recenzowałabym w nim przeczytane pozycje. Jak widać spotkałam się z pozytywnym odzewem i w związku z tym dzisiaj dzielę się zestawieniem 4 książek, które przeczytałam w minionych 3 miesiącach. Tak, wygrałam sama ze sobą i pochłonęłam jedną książkę więcej! :)

4 książki, które przeczytałam w pierwszym kwartale 2020 roku

przyjaciele książka

KELSEY MILLEROCENA: 4/5
Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Pozycja ta była moim prezentem gwiazdkowym od przyjaciółki. Sama wcześniej zastanawiałam się nad jej zakupem, ale jako że wiem całkiem sporo o moim ulubionym serialu, byłam zdania, że niczego nowego się z niej nie dowiem. Bardzo się myliłam!

Książka została wydana we wrześniu 2019 roku, czyli 25 lat po emisji pierwszego odcinka serialu „Przyjaciele”. Jej odbiorcami są fani serii, którzy chcą wiedzieć o niej nieco więcej, niż wszystkie kwestie wypowiadane w odcinkach. Lektura poświęcona jest zakulisowemu życiu każdego z głównych aktorów, a także jego twórców. Wyjaśnia popularne wpadki i smaczki związane z postaciami drugoplanowymi.

O tym, że jestem ogromną fanką serialu „Przyjaciele” chyba nie muszę przypominać. Mogłabym go oglądać non stop, jednak o ciekawostkach wspomnianych w książce nie miałam zielonego pojęcia. Oczywiście, niektóre z informacji znałam z czytanych wcześniej artykułów lub filmów na Youtube, wydaje mi się jednak, że fan po prostu nie jest w stanie wychwycić wszystkich dodatkowych treści, które przybliżają go do poznania odtwórców ról od nieco innej strony.

Choć przez początek ciężki naprawdę ciężko było mi przebrnąć, gdyż poświęcony jest głównie twórcom serii, później było już z górki. Jeśli podobnie do mnie uwielbiacie ten serial i macie ochotę na lekką lekturę, zachęcam do sięgnięcia właśnie po tę książkę.

pacjentka książka

Alex MichaelidesOCENA: 5/5
Pacjentka

Tę książkę poleciła mi szwagierka, a że kryminały lubię, sięgnęłam po nią podczas jednej z pierwszych wizyt w bibliotece.

Lektura opowiada o Alicii Berenson, która wiodła udane życie do czasu, gdy zabija swojego męża. Od tego momentu kobieta milknie, co znacznie utrudnia zrozumienie zaistniałej sytuacji. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego, gdzie spędza kolejne 6 lat, po których opiekę nad nią sprawować zaczyna Theo Faber, który dokładnie zna jej historię i jest nią wręcz zafascynowany. Za cel wyznacza sobie dotarcie do kobiety i poznanie tajemnicy związanej z zamordowaniem Gabriela – jej męża.

Jak już wspomniałam wcześniej – uwielbiam kryminały i thrillery. Jednak istotnym dla mnie aspektem jest to, aby książka do ostatniej strony trzymała w napięciu i niewiedzy. Muszę przyznać, że zwroty akcji w tytule „Pacjentka” są naprawdę zaskakujące i dobrze zrobione, a sama fabuła do samego końca nie daje odpowiedzi na najbardziej nurtujące czytelnika pytania. Zaskoczyło mnie mocno, iż jest to pierwsza książka tego autora. Tylko pomyślcie, co będzie dalej!

Pozycję tę polecam wielbicielom zagadek i dobrej narracji w stylu Harlana Cobena.

położna z auschwitz książka

Mag­da­ KnedlerOCENA: 4.5/5
Położna z Auschwitz

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia jak natrafiłam na ten tytuł, jednak w związku z tym, iż tematyka życia w obozach koncentracyjnych bardzo mnie interesuje, postanowiłam dać szansę i tej lekturze.

Jest to opowieść o losach Stanisławy Leszczyńskiej, polskiej położnej, która podczas pobytu w Auschwitz w nieludzkich warunkach odebrała ponad 3000 porodów, podczas których nie zmarło żadne dziecko i żadna matka. Jako jedyna potrafiła przeciwstawić się rozkazom Josepha Mengele i stanowiła wsparcie dla tysięcy ciężarnych kobiet, które traktowały ją jak Matkę.

Choć może to zabrzmieć dziwnie, uważam, że tego typu cięższa lektura jest idealna na panującą aktualnie sytuację (koronawirus). Przyznaję, że po kilku pierwszych dniach izolacji i smutnych wieści ze świata miałam małego doła i „Położna z Auschwitz” dobitnie uświadomiła mi, że powinnam się cieszyć z obowiązku siedzenia w ciepłym domu z dostępem do jedzenia i picia. W książce przeplatają się historie wielu kobiet ciężarnych, a także tych, które już urodziły i muszą zadecydować o dalszym losie dzieci, choć nierzadko decyzja ta niestety wcale nie należy do nich. Lektura jest bardzo wzruszająca, ale jednocześnie przez postawę pani Stanisławy otwiera serce na innych ludzi i ich historię.

Jeśli czujecie, że obecna sytuacja na świecie to dla Was za dużo i potrzebujecie odskoczni, koniecznie sięgnijcie po wspomnianą pozycję. Naprawdę pomaga oderwać się od tego, co tu i teraz i choć tematyka jest nieco depresyjna, to chcę zaznaczyć, że znajdziecie w niej także pozytywy. :)

o krok za daleko książka

Harlan CobenOCENA: 3.5/5
O krok za daleko

Jest to najnowsza książka mojego ulubionego autora, która swoją polską premierę miała w połowie stycznia tego roku. W związku z tym, że poprzednia pozycja „Nieznajomy” była pierwszą autorstwa Harlana Cobena, która mocno mnie rozczarowała, po „O krok za daleko” sięgnęłam z nadzieją, że jego talent pisarski nie przeminął.

Główną rolę w książce odgrywa Simon Green, którego córka Paige kilka miesięcy wcześniej odwróciła się od rodziny i postanowiła żyć ze swoim chłopakiem Aaronem. Ojciec za wszelką cenę chce sprowadzić córkę do domu, jednak sytuację komplikuje tajemnicza śmierć chłopaka córki i walka o życie jego żony.

Jak każda inna książka Cobena, ta również składa się z kilku wątków, które, jak się okazuje na końcu, są ze sobą powiązane. Niestety czytając tę pozycję, miałam wrażenie, że akcji jest aż nadto i przesyt ten sprawiał, że fabułę czytało mi się wyjątkowo ciężko. Sam koniec być może i był zaskakujący, ale nie mogłam pozbyć się uczucia, że całość była po prostu przekombinowana. Zdecydowanie nie jest to najlepsza książka tego autora. Powiedziałabym nawet, że nie zalicza się do grona pierwszej dziesiątki.

Jeśli jeszcze nie miałyście styczności z twórczością Harlana Cobena, nie polecam zaczynać od „O krok za daleko”. Sama uważam, że najlepszą jego książką jest „Bez pożegnania” i to po nią radzę sięgnąć zaraz na starcie. :)

Jak można wywnioskować z powyższych tytułów, mam mocny rozstrzał tematyczny, jeśli chodzi o książki, których tematyka mnie interesuje. Choć kryminały nadal zajmują wysokie miejsce na mojej liście ulubieńców, to, jak wspomniałam wcześniej, wszelkie lektury związane z obozami koncentracyjnymi to także teksty, którym lubię poświęcać czas. Jeśli więc znacie pozycję podobną do „Położna z Auschwitz”, koniecznie dajcie znać! :)

Ciekawa jestem, jakie książki Wy poznałyście w ostatnim czasie? Znalazł się wśród nich tytuł, który szczególnie zasługuje na uwagę? :)

Komentarze (14)

  1. Ja właśnie skończyłam Jedyną szansę i zaczęłam O krok za daleko. Uwielbiam Cobena i widzę, że nie tylko ja :)

  2. Nie czytałam jeszcze Położnej z Auschwitz, ale mam w planach, a Przyjaciół nie skończyłam przed przeprowadzką i teraz jest zamknięta w jakimś kartonie :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.